Kiedy dozowanie CO2 jest włączone, pH w moim akwarium jest równe 5,0.
DLACZEGO W NIEKTÓRYCH AKWARIACH ROŚLINNYCH WYSTĘPUJE TAK NISKIE PH?
W krajach, w których w kranie dostępna jest miękka woda, niskie pH w akwarium z podłożem aktywnym to rzecz naturalna. Zwykle nie należy jednak się tym martwić, ponieważ większość roślin preferuje lekko kwaśne podłoże. Dodatkowo większość ryb dostępnych na rynku pochodzi z rzek, w których występuje woda miękka charakteryzująca się niskim pH (np. z rzek przepływających przez dżunglę amazońską). Warto zauważyć, że torf zawarty w większości podłoży aktywnych obniża kwasowość wody, a także obniża wartość KH w zbiorniku. Wiele popularnych podłoży może spowodować znaczny spadek KH, nawet do niemierzalnych wartości. Następnie spadek KH powoduje spadek pH, zwykle do wartości 6+. Gdy dozowanie CO2 jest włączone wartość ta spada zwykle do 5+ (ponieważ rozpuszczony CO2 jest kwaśny).
DLACZEGO STAN KRYTYCZNY W AKWARIUM JEST KOJARZONY Z NISKIM PH?
Bardzo niskie wartości pH/KH wzbudzają pewne obawy. Wielu akwarystów boi się, że tak niskie pH wpłynie na zdrowie ich ryb lub bakterii występujących w akwarium. Związane jest to z tym, że wielu akwarystów (przede wszystkim tych starszej daty) jest nauczonych, że spadające lub niskie wartości pH w akwarium wskazują na pojawienie się problemów.
Kryje się w tym ziarnko prawdy. Niewłaściwa pielęgnacja akwarium może prowadzić do spadku pH, szczególnie w zbiorniku, w którym woda nie jest regularnie podmieniana. Utlenianie amoniaku do azotanów przez bakterie pochłania węglan (co obniża KH/pH). Kwaśny odczyn mają również produkty uboczne odpadów organicznych. Wpływ obu tych czynników jest niewielki, jednak z czasem ich połączenie może spowodować znaczące obniżenie wartości KH/pH w akwarium. Jednak to nagromadzone odpady organiczne są przyczyną problemów, a nie niskie pH. Niskie pH jest w tym wypadku jedynie skutkiem ubocznym. Tak więc akwaryści mylą skutek z przyczyną i uważają, że to niskie pH powoduje występowanie problemów w ich akwariach, gdy tak naprawdę problemem jest długotrwała nieprawidłowa pielęgnacja.
Poziom pH/KH może spadać z czasem w akwariach, które są zaniedbywane lub źle zarządzane. Nie oznacza to jednak, że woda w akwarium o obniżonym pH/KH (spowodowanym np. używaniem torfu, podłoża lub stosowaniem dozowania CO2) jest słabej jakości.
JAKIE SĄ DOWODY NA TO, ŻE EKOSYSTEMY WODNE O NISKIM PH MOGĄ FUNKCJONOWAĆ PRAWIDŁOWO?
Na świecie jest wiele rzek, w których pH jest naturalnie niskie. Wskazują na to pomiary wykonane w dorzeczu Amazonki. W obszarze dorzecza Tapajós woda ma pH równe 4,39, a woda w rzece Tefé ma pH – 5,03. Natomiast woda w jeziorze Bera w Malezji ma pH równe 5,33. Są to konkretne przykłady potwierdzone pomiarami, ale warto zaznaczyć, że nie są one wyjątkami. Takie wartości pH są niezwykle często spotykane w regionach wód miękkich. Woda w Tapajós, Tefé i Bera ma również mniej niż 1 dKH. Nieprawdą jest, że w takich zbiornikach nie dochodzi do utleniania amoniaku, ponieważ „bakterie nie mogą przetrwać poniżej X pH”. Jest wręcz odwrotnie. Wcześniej wymienione zbiorniki nie są wymarłe, a pełne ryb i roślinności.
Roślina Tonina (na zdjęciu powyżej), rosnąca w mokradle o pH 3,2 w połączeniu z gatunkami rośliny Eleocharis (na zdjęciu poniżej). Zdjęcia udostępnione przez Vina Kutty’iego.
CZY NISKIE PH NIE SZKODZI BAKTERIOM?
Twierdzenie, że bakterie funkcjonują lepiej przy X pH są prawdziwe w warunkach laboratoryjnych lub na szalkach Petriego. Jednak takie warunki nie odzwierciedlają funkcjonowania drobnoustrojów w naturalnym ekosystemie. Artykuł „Nitryfikacja w biofilmie przy niskich wartościach pH: Rola mikrośrodowisk in situ oraz tolerancja na kwasowość” wyjaśnia, w jaki sposób bakterie nitryfikacyjne nadal pełnią swoje funkcje w środowiskach o niskim pH.
Tezę, że niskie pH nie szkodzi bakteriom udowadniają liczne przykłady niezwykle rozwiniętych dzikich siedlisk wodnych oraz akwariów roślinnych o niskich wartościach pH/KH.
CZY POWINNNO SIĘ UŻYWAĆ BUFORÓW PH W AKWARIACH Z SUBSTARTEM, ABY ZWIĘKSZYĆ PH/KH?
Nie, nie używaj buforów pH, jeśli hodujesz rośliny i zwierzęta akwariowe, które dobrze czują się w wodzie miękkiej. Rośliny nie wykorzystują KH, a większość z nich faktycznie funkcjonuje lepiej w środowiskach o niskich wartościach KH, podobnie jak większość ryb żyjących w wodzie miękkiej. Dodatkowo do produkcji wielu buforów wykorzystuje się chemikalia na bazie fosforanów, które znacznie podnoszą poziom PO4. Działanie wbrew podłożom aktywnym przynosi efekt przeciwny do zamierzonego.
W przypadku hodowli zwierząt akwariowych, które wymagają twardej wody od samego początku należy wystrzegać się podłoży, które zmniejszają wartość KH/pH. W takim przypadku lepiej sięgnąć po podłoże obojętne lub podłoże na bazie żwiru wapiennego. Wiele afrykańskich pielęgnic z jezior ryftowych, niektóre gatunki ślimaków i krewetek preferuje twardą wodę, dlatego w ich przypadku trzeba koniecznie wziąć to pod uwagę już w trakcie zakładania akwarium.
Należy również rozróżniać KH od GH. GH składa się głównie z jonów Ca i Mg, które rośliny wykorzystują jako składniki odżywcze do wzrostu.
PRZYKŁADY AKWARIÓW Z CAŁEGO ŚWIATA
Poniżej przedstawiam przykłady akwariów o niskim pH/KH. Jeśli osobom z różnych zakątków świata i z czterech różnych kontynentów z powodzeniem udaje się utrzymywać akwaria z wodą o niskim pH, to możesz być pewien, że Tobie również może się to udać.
Woda w akwarium Toma Barra ma wartość pH równą 5,6 kiedy dozowanie CO2 jest włączone.
Woda w akwarium Gregga Zydecka ma wartość pH równą 5,4 kiedy dozowanie CO2 jest włączone; KH – 1.
Akwarium Steve’a Tousignanta, wartość KH – 0.
Akwarium Pauliny Zagórowskiej, wartość KH – 0
Akwarium Hugo Alvesa, wartość pH – 5.8.
Akwarium Daniela Constantina, wartość KH – 0.
Akwarium Rory Funch, wartość KH – 1.
Akwarium Joe Harvey’a, wartość KH – 1.
Akwarium Adama Wolfermana, wartość KH – 1.
Źródło: www.2hraquarist.com
Autor: Xiaozhuang Wong
Tłumaczenie: Magdalena Furga
Kopiowanie tekstu zabronione.
Ja mam pH w kranie 6, dodatkowo podłoże aktywne, komputer pH ustawiony, żeby dozował co2 jeśli pH podskoczy do 6.1 i tym samym co2 praktycznie w ogóle nie dozuje 🙁 Po tym artykule, wnioskuję że jak przestawie pH komputer żeby dozował co2 już od wartości pH=5.5 to wszystko będzie ok? KH mam 1
Tak