ŁATWY START I ZADBANE AKWARIUM

Piękne akwarium roślinne to marzenie każdego z Nas. Jednak wystartowanie zbiornika, szczególnie na podłożu aktywnym, może być bardzo trudne nawet dla doświadczonego akwarysty. Okres dojrzewania, trwający mniej więcej 3 miesiące, w trakcie którego może wystąpić wysyp okrzemek, pyłów, nitek, pierwotniaków, zakwitów, sinic itp potrafi mocno zniechęcić.

Jest jednak sposób który w znaczny sposób ułatwi Wam rozruch zbiornika – KOAGULANTY. W moich zbiornikach stosuję QualDrop Ultra Clar i Zoolek aquaclar.

KOAGULACJA- w dużym skrócie, polega na łączeniu się pojedynczych cząsteczek obecnych w wodzie w większe struktury. Dzięki czemu w łatwy sposób są wyłapywane przez media filtracyjne.

Stosowanie koagulantów na starcie a także w późniejszym życiu zbiornika pomaga w:

  • uzyskaniu idealnej klarowności wody
  • ograniczaniu wysypów glonów, szczególnie pylenia
  • walce z pierwotniakami czy zakwitem wody.

ZOOLEK AQUACLAR jest na bazie żelaza i sprawia że rośliny nabierają pięknych kolorów już po kilku dawkach. Polecam stosowanie Zoolek Aquaclar Pond czyli do oczek wodnych. Jest mocno stężony, przez co bardziej wydajny i niedrogi. Wadą Aquaclar jest to, że bardzo mocno obniża pH wody, szczególnie trzeba zwrócić na to uwagę w zbiornikach z miękką wodą i pH poniżej 7. Więc stosujmy go ostrożnie w akwariach z delikatnymi rybami czy krewetkami. Najlepiej zalecaną dawkę podzielić na kilka mniejszych i podawać co pół godziny.

QUALDROP ULTRA CLAR bardzo mocno stężony i bardzo wydajny środek. Bezpieczny dla zwierzaków ponieważ w nieznaczny sposób obniża pH wody.

Nie ma znaczenia który z produktów użyjecie, bo działają na tej samej zasadzie i są tak samo skuteczne.

Przykład 1

Akwarium 120x40x50 240l

Podłoże Platinum Soil

Oświetlenie 5x54w t5

Akwarium restartowane z powodu uporczywego, zielono-niebieskiego pyłu i zakwitu wody, który wykończył wcześniejszą aranżację i przeniósł się z roślinami do nowej. Walka trwała kilka miesięcy i zostały wypróbowane chyba wszystkie dostępne na rynku środki na glony.

Zoolek Aquaclar Pond stosowany w ilości 10ml dziennie pozbył się pyłu w tydzień. A stosowany do podmian 3ml, pomógł stworzyć chyba najpiękniejszą moją aranżację.

 

Przykład 2

Akwarium 120x50x50

Podłoże Platinum Soil

Oświetlenie 6x54W t5

Podmiany dwa razy w tygodniu 30-50% + mineralizator Vimi 2 gramy na 10 litrów RO + potas QualDrop 5ppm na podmienianą wodę.

Od początku założenia zbiornika, po każdej podmianie stosowany QualDrop Ultra Clar 3ml.

Woda kryształ, szyby myte co 2 tygodnie, brak pylenia, okrzemek, glonów.. Rośliny emersyjne i submersyjne przyjmują się i rosną bez strat. Nawożenie po miesiącu linią MasterLine, azot 10ppm i fosfor 1ppm na tydzień.

 

2 thoughts on “ŁATWY START I ZADBANE AKWARIUM

  1. Ciekawe spostrzeżenia. Nie znałem takiego zastosowania Zoolek Aquaclar. Kupiłem go raz gdy nie mogłem sobie poradzić z mętną, białawą wodą w akwarium. Pomógł, ale ilość białych kłębów na dnia, na roślinach i filtrze mnie trochę przeraziła. Niemniej jednak woda zrobiła się kryształowa.
    Nie wiedziałem że można go stosować stale dla polepszenia jakości wody i ograniczenia pylenia – stosowałem na to ozonator Chihiros, ale z kiepskimi rezultatami.

    Wypróbuję, dziękuję 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *