Zielony glutowaty bąblujący glon

Zielona, mocno bąblująca i łatwo odrywająca się miękka wata. Glon tworzy gęste glutowato-watowe struktury, które obrastają rośliny i podłoże. W ciągu dnia bardzo szybko przyrasta, odrywa się od roślin i unosi na tafli wody.

Na glon nie działają takie środki jak np.: siarczan miedzi (np. Algin), AlgExit, Femanga Algen Stop, chemiclean, antybiotyki, witamina C, Furagina, lampa UV, woda utleniona czy zaciemnienie akwarium nawet na tydzień.

ZWALCZANIE

Jedynym znanym mi środkiem który skutecznie rozwiąże problem jest Carbo w dużym stężeniu.

Przykładowo w 100l akwarium:

Należy odlać 30-50% wody z akwarium. Dodać 20ml-50ml Carbo i pozostawić na 30minut. Potem uzupełnić wodę. W kolejnych dniach należy dodawać Carbo w ilości 4 x a nawet i 8x zalecana dawka przez producenta aż problem ustąpi.

Glon jest zjadany przez krewetki więc małe stadko też się przyda.

Po pierwszej dawce Carbo, glon zmienia kolor na brudno-zielony i przestaje bąblować. Wszystkie resztki trzeba odessać wężykiem, ponieważ glon z każdą próbą zmniejszenia ilości carbo odrasta z martwej waty na nowo

Glon po pierwszej dawce carbo

1 thought on “Zielony glutowaty bąblujący glon

  1. Miałem dokładnie ten sam problem w dojrzewającym zbironiku 100l. Po wpuszczeniu 20 otoskow, 20 mlodych krewetek amano i 15 slimakow Clithon diadema glon niknąl w oczach. Po trzech dniach nie było po nim śladu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *