Jak hodować rośliny z gatunków Syngonanthus i Tonina?

Syngonanthus 'Giant’

Rośliny z gatunku Syngonanthus i Tonina spotkać można w Ameryce Południowej, głównie w Brazylii. Są to rośliny występujące w bardzo miękkich „czarnych wodach. Najpopularniejszy z rodziny „Macrocaulon” od wielu lat cieszy się uznaniem wśród coraz większej grupy akwarystów. Początkowo został wprowadzony do hobby jako „Tonina sp. Belem”, ale później został zweryfikowany przez botaników jako należący do rodzaju Syngonanthus. Niektórzy sprzedawcy błędnie nazywają go Syngonanthus „Belem”, łącząc stare i nowe nazwy.

Syngonanthus 'Macrocaulon’

Podobnymi roślinami w tej kategorii są Syngonanthus 'Manaus’, który wygląda podobnie do Macrocaulon, ale jest znacznie wyższy / większy, oraz 'Lago Grande’, który jest podobnej wielkości, ale z wierzchołkiem w miarę „kolczastym”. Syngonanthus Macrocaulon z wyglądu może przypominać parasolkę. Wszystkie mają podobne wymagania co do wzrostu.

Syngonanthus 'Manaus’
Syngonanthus 'Lago Grande’

Tonina Fluviatilis w Brazylii uznawana jest jako roślina o właściwościach leczniczych. Wysuszona i zmielona wraz z korą drzew, dodawana jest do kąpieli noworodkom, co ma wzmocnić ich odporność.

Tonina Fluviatilis

Sygonanthusy /Macrocaulon/ Lago Grande/ Manaus/ Meta to rośliny łodygowe, która wypuszczają pędy boczne.  Najlepiej sprawdzają się jako rośliny drugiego i trzeciego planu, a ich jasnozielony odcień dobrze kontrastuje z  roślinami czerwono-pomarańczowymi.

Macrocaulon był w hobby od dawna, ale miał opinię trudnej do utrzymania rośliny gdy wprowadzono go do obrotu, ponieważ jego wymagania, jak i innych dostępnych obecnie Syngonathusów i Tonin, nie były dobrze poznane.

Syngonanthus Vichada i Syngonanthus Caulescens. Nowości na rynku roślin akwariowych

Wraz z rozwojem podłoży aktywnych- które są kwaśne i buforują KH / pH w zbiornikach – roślinę tę można teraz uznać za całkiem łatwą w uprawie, o ile zbiornik ma bardzo miękką wodę i niskie Kh które mają kluczowe znaczenie dla tego gatunku.

Syngonanthus Lago Grande

Do prawidłowego wzrostu potrzebują dostępu do światła dlatego nie powinny być zacienione. Dozowanie co2 również jest wskazane, chociaż jego poziomy w zbiorniku, nie muszą być wysokie. Bogate w składniki podłoże aktywne, daje znaczącą przewagę w uprawie tych gatunków.

 

Powyżej znajduje się tabela ze zbadanymi wartościami niektórych wód rzek Brazylii. Rośliny z gatunku Syngonanthus najczęściej spotykane są w kolumnie „ Coloress streams” czyli „ Czarne wody” Należy zwrócić uwagę na ekstremalnie niski poziom Ph wody, oraz jej praktycznie całkowitą jałowość. Wartości wapnia, magnezu, potasu czy no3 są niewykrywalne powszechnie dostępnymi testami akwarystycznymi.

Podsumowując, kluczowymi czynnikami pozwalającymi określić gatunki Syngonanthus oraz Tonina jako łatwe w uprawie jest niska twardość węglanowa wody (Kh 3 i niżej, najlepiej poprzez uzywanie wody z odwróconej osmozy , odpowiednio zmineralizowanej) oraz żyzne podłoże aktywne, które samo w sobie twardość tę obniża.

Połączenie tych dwóch składników będzie stanowiło kluczowy element do cieszenia się bujnym wzrostem, obu tych gatunków.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *