Rośliny wskaźnikowe

Obserwacja roślin to najcenniejsza umiejętność w prowadzeniu zbiornika typu High Tech. Niektóre gatunki potrafią pokazać więcej niż najlepsze testy akwarystyczne. W rozpędzonych , stabilnych akwariach HT, zmiany w nawożeniu można zobaczyć już po kilku dniach.

Opiszę te gatunki roślin, które nigdy nie zawiodły nie w rozpoznawaniu błędów nawożeniowych. Co ciekawe, ich reakcje są bardzo szybkie a zmian nie widać na innych roślinach.

 

ROTALA MEXICANA BELEM

 

Bardzo szybko reaguje na braki mikro. Cała roślina wtedy karłowacieje, czernieje i wygląda mało efektownie

 

NESAEA GOLD

Jest to odmiana która reaguje na wysokie skoki potasu. Nie rozwija się wtedy poprawnie, z dnia na dzień stożki wzrostu karłowacieją. Wszelkie zmiany w nawożeniu K najlepiej wprowadzać stopniowo. Po ustabilizowaniu parametrów, należy odciąć uszkodzoną część a roślina odwdzięczy się pięknymi bocznymi pędami.

Bardziej destrukcyjny wpływa na Gold ma jednak brak potasu. Jakiś czas prowadziłam zbiornik na bardzo niskiej ilości tego pierwiastka. Na podmienianą wodę wpadało tylko 5ppm K. Po kilku tygodniach Gold stracił wszystkie dolne liście, potem rozpłynęła się cała dolna łodyga a górna część trzymała się podłoża tylko długimi korzonkami. Nie ma mowy wtedy o jej przycinaniu czy sadzeniu do podłoża bo roślina się rozpuszcza.

 

LUDWIGIA PANTANAL

Ten gatunek reaguje na najsubtelniejsze zmiany w nawożeniu. Pomimo to potrafi szybko się przyzwyczaić i wrócić do zdrowej formy. Dlatego jeśli są to delikatna przemiany, trzeba dać roślinie czas na aklimatyzację w nowych warunkach.

 

Długotrwały niedobór azotu powoduje ogromne zmiany w wyglądzie Pantanal (zdjęcie niżej). Traci wtedy na objętości, liść jest bardzo krótki, rośnie strzeliście w górę tracąc na masie.

 

LUDWIGIA SPHAEROCARPA „PILOSA”

Pilosę można dosłownie kolorować azotem. Dla mnie najładniej wygląda tak jak na zdjęciu wyżej, czyli azotu w sam raz.

Ludwigia mocno czerwienieje przy niedoborach pierwiastka N. W zbiornikach z mocnym oświetleniem, przy długotrwałym braku azotu, Pilosa traci dolne liście, następnie gnije łodyga a górna część trzyma się podłoża tylko korzonkami.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *